Bu yazı bir tanıdığının işine yarar mı? facebook’da paylaş
Büyük Bir Harcama Yapmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 8 Soru

Bu değerlendirmeyi yapmak için kendi bütçenize göre karar vermeli ama aşağıdaki soruların en azından bir kaç tanesini sormayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Eğer bu alışkanlığı edinebilirseniz, gelecekte sizi mutsuz edecek bazı harcamaları yapmaktan kurtulabilir ve yaptığınız büyük harcama yüzünden kredi kartı borcunuzun yanı sıra bir de kredi başvurusu yapmak zorunda kalmayabilirsiniz. İşte büyük bir harcama yapmadan önce kendinize sormanız gereken 8 soru:

1- Size olan toplam maliyeti nedir?

Yapacağınız büyük harcamanın sadece fatura değerine bakarak yanılabilir, sonrasında mecburen hiç hesapta olmayan ödemeler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin bir beyaz eşya alırken “nakliye ücreti var mı, makine kurulumu için ekstra servis ücreti gerekiyor mu, garanti süresi ne kadardır?” gibi sorulara vereceğiniz bazı yanıtlar, aslında çok ucuza aldığınızı zannettiğiniz çamaşır makinesinin toplam maliyetinin hiç de öyle olmadığını gösterebilir.

2- Bu harcama planlarınızı ne kadar etkileyecek?

Büyük bir harcamaya bazen gerçekten istediğiniz için, yani hayat kalitenizi yükseltmek için anlık olarak karar verebilirsiniz, bazen de zorunluluklar sizi buna mecbur kılar. Eğer kaza gibi, hastalık gibi, işten ayrılıp başka şehre taşınmak gibi zorunluluklar yüzünden aniden büyük bir harcama yapmak durumundaysanız ve var olan kredi kartı taksitleriniz yeterince yüksekse, bu durumda zorunlu harcamayı belki de yakınlarınızdan uzun vadeli borç isteyerek yapmanız sizin için en iyi çözüm olabilir. Ama eğer anlık olarak tatile gitmek istediğiniz için veya hiç de eskimemiş koltuklarınızı değiştirmek için böyle bir harcama yapıyorsanız, bu durumda bu harcamanın bütçe planlarınızı nasıl etkileyeceğini gözden geçirmelisiniz.

3- Uzun süre zarfında bu harcamanın altından kalkabilecek misiniz?

Yapacağınız harcamanın uzun vadede size maliyeti çok yüksek olabilir. Örneğin sadece 10 TL vererek aldığınız hamster; kafesi, oyuncakları, maması, veteriner parası gibi giderleri düşünüldüğünde uzun vadede size ciddi bir külfet getirebilir. İlk başta büyük gibi görünmeyen giderler, zaman içinde katlanarak büyüyebilir. Piyasa fiyatının çok altında aldığınız, fakat tamir masrafları ve benzin giderleriyle gittikçe maliyeti artan ikinci el bir arabayı alırken de uzun süre zarfında bu harcamanın altından kalkıp kalkamayacağınızı düşünmelisiniz. Bunu düşünmezseniz bütçeniz sarsılabilir ve hiç aklınızda yokken kendinizi kredi veren firma arayışında bulabilirsiniz.

4- Bu harcamanın dezavantajları sizi ne kadar etkileyecek?

Yapacağınız harcamanın bazı dezavantajlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin gençleşmek için estetik bir uygulama yaptırmak ve bütçenize fazla gelse de bu harcamayı yapmak istiyorsanız iyi düşünmelisiniz. Yaptıracağınız işlemin dezavantajlarını öğrenmeli, gideceğiniz estetik merkezinin kalitesini araştırmalısınız. Yaptıracağınız işlemin ne kadar sıklıkla tekrarı gerekiyor, eğer tekrarını yaptırmazsanız nasıl bir zarara uğrayabilirsiniz gibi konuları baştan düşünmeniz, sizi ekstra masraflardan kurtaracaktır.

5- Daha ucuz alternatifleri var mı?

Bazı şeylerin aynı görevi gören daha ucuz alternatiflerini almak, çok daha ekonomik olabilir. Örneğin mutfak mikseri, elektrikli süpürge gibi eşyalar, markalar farklı olsa da işlev olarak genelde aynı özellikleri gösterirler. Marka takıntınız yoksa, alacağınız ürünün daha ekonomik alternatiflerine yönelerek kredi kartı taksitlerinizi hafifletme yoluna gidebilirsiniz.

6- Yüksek kaliteli bir ürün almak zorunda mısınız?

Kalite, amaca uygunluk derecesidir. Bazı durumlarda ihtiyacınız için en kaliteli olanı almak yerine daha ucuz olanlarına yönelmek de ihtiyacınızı görebilir. Bu konuda sağlıklı karar vermek için, alacağınız şeyi ne kadar sıklıkla kullanacağınızı düşünerek işe başlayabilirsiniz. Eğer alacağınız şeyi günde bir kaç kez kullanacaksanız ve yıllarca işinize yarayacağını düşünüyorsanız elbette fiyatı yanında kalitesi de önemlidir. Örneğin sadece bir davette kullanacağınız gece çantası için çok para vermeniz belki de gerekmiyordur!

7- İade koşulları nelerdir?

Eğer sık sık alışveriş yaptığınız bir yerden değil de, alışık olmadığınız bir yerden alışveriş yapacaksanız, aldığınız ürünü gerektiğinde kolay iade edip edemeyeceğinizi baştan öğrenmeniz içinizi rahatlatacaktır. Her ne kadar tüketici yasalarıyla korunuyor olsanız da, satıcının tavrı yine de önemlidir. Şikayet sitelerinde firma hakkında yapacağınız basit bir araştırma ile bu durumu öğrenebilirsiniz.

8- Yararlanabileceğiniz bir kampanya var mı?

Her zaman “acaba bu ürünü veya hizmeti kampanyadan yararlanarak alabilir miyim?” sorusunu sormayı alışkanlık haline getirirseniz, kazançlı çıkarsanız. Örneğin ciddi külfeti olan yaz tatillerinizi satın almadan önce çeşitli acentelerden ve web sitelerinden aynı otelin fiyatı araştırdığınızda aynı tarihteki aynı odanın satıcıdan satıcıya farklılık gösterdiğine şahit olabilirsiniz.

Eğer bütün bu sorgulara rağmen yine de büyük bir harcama yapmaya kararlıysanız ve bütçeniz buna uygun değilse, www.tekkredi.com'un sunduğu çözüm önerilerinden yararlanabilirsiniz.

Diğer Bilgiler
Kilo vermek bile para mı gerektiriyor? İşte birkaç öneri
Havalar ısınmaya başlayınca o ana kadar dikkatimizi çekmeyen fazla kilolarımız birden gözümüze batmaya başlar. Eş dost aracılığıyla duyduğumuz yeni diyetler, yöntemler, spor salonları arasında bir yandan fazla kilolarımızdan nasıl kurtulacağımızı bir yandan da tüm bunların getireceği maddi yükü düşünmeye başlarız. Devamı
Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?
Findeks kredi notu ya da kredi puanı bireyin banka ve finans kurumlarıyla arasındaki borç ilişkilerine dayanarak, analizler ve hesaplamalar sonucunda ortaya çıkan kişiye özel puandır. Herhangi bir banka ile ilişkisi olan herkesin kredi notu bulunur. Bu not Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından belirlenir ve bankalar yeni kredi başvurularında ve diğer finansal taleplerin değerlendirilmesinde bu notu referans alır ve bu nota göre bireyleri sıraya koyar. Devamı
Akın A.
24 yaşında, Evli
Mal Kabul Elemanı
“Elden borçlarım ve ihtiyaçlarım için kredi kullanmıştım. Tekkredi sayesinde vadeyi uzatarak dağınık olan borçlarımı tek bir bankaya taşıdım. Bu durum da beni çok rahatlattı. Kredi kullanımına kadar Tekkredi sürekli benimle iletişim kurarak her aşamada yardımcı oldu.”